Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Zielona Góra
  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Rewitalizacja Miasta

Szczegóły informacji

Gminny Program Rewitalizacji

Informacja ogłoszona dnia 2016-02-29 20:29:56 przez Krzysztof Rutkowski

Akapit nr 1 - brak tytułu

Rewitalizacja (od łac. re = znów + vitalis = zdolny do życia), czyli „przywrócenie do życia” jest pojęciem szeroko rozumianym.
Jest procesem wyprowadzania z kryzysu obszarów zdegradowanych. Procesem ożywienia tego obszaru. Mówiąc prościej – chodzi o to, żeby w takim miejscu dobrze się przebywało, mieszkało i pracowało.
W przypadku Zielonej Góry obszary zdegradowane dotyczą Śródmieścia (centrum Miasta i okolice), kilku osiedli mieszkaniowych z blokami oraz parków. W celu ukierunkowania działań rewitalizacyjnych prowadzonych na tych obszarach powstał projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zielona Góra. W tym dokumencie strategicznym określono m.in. wizje obszaru w 2022 roku:

Akapit nr 2 - brak tytułu


W 2022 r., po przeprowadzeniu założonych procesów rewitalizacyjnych, Zielona Góra jest miastem którego centrum, Śródmieście oraz osiedla mieszkaniowe przyciągają do siebie ludzi. Nastąpiła wyraźna poprawa wizerunku obszaru rewitalizacji, spowodowana ożywieniem społecznym, przestrzennym, gospodarczym i środowiskowym. Taka sytuacja przyczyniła się do tego, że zarówno rewitalizowany obszar, jak i cała Zielona Góra, rozpoznawana jest atrakcyjne dla mieszkańców miasto w zieleni, o zwartym przestrzennie rdzeniu i wysokiej jakości życia. (…)

Rewitalizacja prowadzona w przestrzeniach publicznych stała się pozytywnym sygnałem dla prywatnych właścicieli usytuowanych w pobliżu nieruchomości i dała impuls dla kolejnych inwestycji. Pokazała, że małe sukcesy też się liczą i są doceniane.

Zielona Góra tworzy swój wizerunek miasta dobrego do zamieszkania także poprzez wspieranie działań na obszarach związanych z osiedlami budownictwa wielorodzinnego i ich zapleczem rekreacyjnym. Atrakcyjne otoczenie w formie zieleni parkowej, łąkowej i nadbrzeżnej, zaaranżowanej i zadbanej przy współudziale mieszkańców, wzrost walorów przyrodniczych terenów zielonych oddziałuje pozytywnie na warunki życia lokalnej społeczności. (…) Dodatkowo tereny te stały się miejscem integracji społecznej sąsiadujących ze sobą ludzi z różnych grup wiekowych i społecznych.

Podczas prowadzonych procesów rewitalizacji nawiązano bliskie kontakty z mieszkańcami, powstały nowe organizacje i stowarzyszenia, a istniejące rozwinęły swoja działalność, wzmacniając lokalne potencjały. Zakłada się, że ich współpraca wybiegać będzie daleko poza czas trwania procesu rewitalizacji

Ważnym elementem procesu rewitalizacji w Zielonej Górze jest zebranie informacji na temat istotnych dla Państwa przedsięwzięć oraz opinii na temat projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. W tym celu przygotowane zostały odpowiednie formularze, ankiety, które można pobrać poniżej, wypełnić w formie aktywnej lub pobrać w formie papierowej w BOI w budynku UM na Podgórnej 22.

Gorąco zachęcamy do zabrania głosu!

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Miasto Zielona Góra
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Małgorzata Maśko-Horyza
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-02-29
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Małgorzata Maśko-Horyza
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-02-29 20:29:45
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-02-29 20:29:56
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-03-02 09:50:29
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
13556 raz(y)