ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu

Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Zielona Góra
  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Niska emisja - poważny problem

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Niska emisja - poważny problem

Akapit nr 1 - brak tytułu

Niska emisja, czyli… niewielka i niegroźna? Niestety, choć nazwa brzmi całkiem niewinnie, niska emisja jest poważnym problemem polskich miast i dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Niska emisja to najprościej ujmując emisja szkodliwych pyłów i gazów na niskiej wysokości.
Co oznacza nisko? W tym przypadku chodzi o emitory (głównie kominy o niskiej wysokości czy paleniska) znajdujące się na wysokości nie większej niż 40 m. Przeważnie jednak znajdują się one na pułapie do 10 metrów. Właśnie z tego powodu jest to zjawisko tak szkodliwe – wprowadzane do powietrza na tej wysokości zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstania wyrządzając szkody lokalnie (zazwyczaj są to miejsca zwartej zabudowy mieszkalnej). Wiedzą o tym doskonale ci, których sąsiedzi mają bardzo niskie kominy – wtedy duszący dym, pył i sadza mogą dać się we znaki w bardzo widoczny sposób, brudząc elewację pobliskich domów czy suszące się na sznurze pranie. Niska emisja ma zasięg lokalny.
Przyczyn powstania zjawiska niskiej emisji jest kilka:
  • Pierwsza z nich, to przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze. Poczciwa „koza” czy piec kaflowy, nie gwarantują optymalnych warunków dla procesu spalania.
  • Kolejna przyczyna to oczywiście śmieci. Pocięte opony, plastikowe butelki, kubeczki po jogurcie czy lakierowana noga od starego fotela zawierają ogromne ilości niebezpiecznych związków chemicznych.
  • Inną rzeczą jest kupowanie niskiej jakości węgla. Taki węgiel ma dużą domieszkę siarki, popiołu i mułu węglowego i przy spalaniu uwalnia trujące substancje. Na dodatek jest niskokaloryczny – nie daje dużo ciepła i trzeba palić go częściej i więcej.
 
Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla i śmieci może być bardziej toksyczny od tego z fabryki czy lokalnej ciepłowni. Dzieje się tak dlatego, że temperatura osiągana w domowych piecach jest za niska, aby wszystkie emitowane zanieczyszczenia z tego procesu były dopalone. Dla porównania, miejskie spalarnie śmieci mają tak wysoką temperaturę spalania, że styropian zamienia się w nich w wodę i dwutlenek węgla. Oprócz emisji niebezpiecznych substancji powstaje też ryzyko zaczadzenia spowodowane osadzaniem się pyłów i sadzy na przewodach kominowych co jest przyczyną ich niedrożności (zapchaniem się przewodów kominów).
Niską emisję powoduje tez palenie śmieci czy liści na zewnątrz budynków.
Niestety wiele osób wciąż nie widzi problemu w tego typu procederach, choć są one niezgodne z przepisami. Za palenie odpadów we własnym ogródku można otrzymać mandat. Palenie śmieci jest – zgodnie z prawem – dopuszczalne jedynie w specjalistycznych spalarniach lub współspalarniach. Niestety palenie śmieci na własną rękę będzie się zdarzać dopóty, dopóki sami nie zaczniemy brać sprawy w swoje ręce i nie będziemy reagować na tego typu procedery. Wciąż wiele osób widzi w spaleniu śmieci doskonały sposób na pozbycie się odpadów bez konieczności płacenia za ich wywóz, a niska emisja wydaje się pojęciem abstrakcyjnym. Często również sami przymykamy oko na takie postępowanie, bardziej niż własne zdrowie, ceniąc źle pojmowaną sąsiedzką solidarność i dobre relacje. Palenie śmieci w celach grzewczych jest powszechnie spotykanym zjawiskiem w okresie zimowym. W wielu gospodarstwach domowych jest to po prostu najtańszy sposób na ogrzanie domu. Polacy produkują rocznie około 10 mln ton odpadów, w których wiele osób wciąż widzi doskonały materiał opałowy.
Tymczasem to, co ląduje w piecach czy ogniskach, może przyprawić o zawrót głowy, a po kilku wdechach… również o mdłości. Kolorowy papier, plastik, lakierowane drewno, guma, ubrania, wszelkiego rodzaju produkty syntetyczne czy tworzywa sztuczne. Spalanie tych produktów wytwarza trujące substancje, takie jak uszkadzające narządy wewnętrzne dioksyny, rakotwórczy benzo(a)piren, tlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, cyjanowodór… Długo można wymieniać.
Każdy chce oddychać świeżym powietrzem, każdy – kiedy się go zapyta – odpowie, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. W praktyce jednak dokonujemy różnych dziwnych kalkulacji, które nie zawsze przynoszą nam prawdziwe korzyści. Bo czy sens ma oszczędzanie na wywozie odpadów i sposobie ogrzewania domu, jeśli może nas to w przyszłości kosztować utratę zdrowia? Nie narażajmy siebie i innych na wdychanie trującego powietrza.
 
Aby rozwiązać problem niskiej emisji stosuj się do poniższych zaleceń
  • Nie pal śmieci.
  • Rozmawiaj o problemie spalania śmieci z sąsiadami, rodziną, znajomymi. Uświadamiaj jak groźny jest to problem.
  • Zwracaj uwagę na jakość kupowanego węgla.
  • Wymień niesprawny i kocioł węglowy na kocioł 5 generacji lub opalany gazem ziemnym.
  • Przyłącz się do wspólnej sieci ciepłowniczej.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Miasto Zielona Góra
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Emilia Gaik
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2017-07-03
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Emilia Gaik
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2017-07-03 12:18:38
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2017-07-03 12:18:42
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2017-07-03 12:18:42
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2184 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »