ˆ

Ochrona Danych Osobowych

Drukuj informację

Szczegóły informacji

Ochrona danych osobowych - zatrzymanie dowodu osobistego

Data wprowadzenia informcji do BIP: 2016-09-15 08:43:36 Informacja ogłoszona dnia 2016-09-15 08:46:00 przez Andrzej Gedrange

Akapit nr 1 - brak tytułu

Dotycząy zwiększenia ochrony swoich danych osobowych Urzędu Miasta Zielona Góra informuje, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nikt nie może zatrzymywać dowodu osobistego chyba, że możliwość taka wynika z wyraźnego uregulowania zawartego w przepisach prawa. 
 
Oznacza to, że przedsiębiorcy, a także inne nieuprawnione do tego podmioty nie mają podstawy prawnej, aby żądać od swoich klientów pozostawienia dowodu osobistego „pod zastaw”.
 
Działanie takie nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa oraz wiąże się z dużym niebezpieczeństwem wykorzystania danych zawartych w dowodzie osobistym (lub innym dokumencie tożsamości) klienta do popełnienia przestępstwa na szkodę osoby, której dane zostaną wykorzystane.
 
W przypadku utraty dowodu osobistego (zagubienia, kradzieży) należy ten fakt niezwłoczne zgłosić w najbliższym urzędzie miasta, gminy, a w przypadku utraty dowodu osobistego poza granicami kraju, w urzędzie konsularnym. Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancje bezpieczeństwa posiadaczowi dokumentu, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem. Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, fakt ten należy zgłosić w banku. Powyższe zostanie odnotowane w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągnięcia przez przestępcę zobowiązania z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację: Miasto Zielona Góra
Osoba, która wytworzyla informację: A. Gedrange Data wytworzenia informacji: 2016-09-15 00:00:00
Osoba, która odpowiada za treść: A. Gedrange Data wprowadzenia do BIP 2016-09-15 08:43:36
Wprowadził informację do BIP: Andrzej Gedrange Data udostępnienia informacji: 2016-09-15 08:46:00
Osoba, która zmieniła informację: Andrzej Gedrange Data ostatniej zmiany: 2016-09-15 08:46:00
Artykuł był wyświetlony: 600 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony
ˆ

Nagłówek strony

  • BIP
  • Godło RP
herb

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miasta Zielona Góra
ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu